تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

تکنیک کف یابی

یکی از تکنیک‌هایی که در صید ماهی کپور بسیار کارآمد و مهم می‌باشد تکنیک کف‌یابی است که متاسفانه در ایران به ندرت به کار می‌رود . در این تکنیک می‌توان تا حدی از بستر آب ، پستی بلندی‌ها و جنس بستر دریاچه و عمق آن مطلع شد . با توجه به اینکه ماهی کپور در بسترهای نرم و گلی و یا پوشیده از گیاه و سطوح صاف و یا با شیب ملایم به دنبال غذا می‌گردد پس اطلاع از کف محل صید ماهی اهمیت بسیاری دارد .

در نتیجه ابتدا بدنبال بسترهای صاف و نرم میگردیم که برای این امر می‌بایست از چوب ماهیگیری نسبتا سفت و شناور نشان ( Marker ) استفاده نمود . شناور نشان ، شناوری میله‌ای و نسبتا بزرگ می‌باشد که برای مشاهده شدن در آب به رنگهای فسفری تولید می‌شود . در این روش نیاز به یک وزن پرتاب 80 گرمی می‌باشد و بهتر است تا وزن پرتاب به میله‌ای به طول شناور متصل باشد تا هنگام پرتاب به دور نخ ماهیگیری نتابید . در انتهای این میله حلقه‌ای برای عبور نخ قرار دارد، نخ ماهیگیری از داخل آن عبور کرده و به انتهای شناور گره زده میشود . نقش وزن پرتاب در ابتدا به عنوان وزن پرتاب می‌باشد ولی در ادامه خواهید دید که نقش آن در تشخیص کف بسیار مهم است .

برای انجام این تکنیک ، شناور نشان را به دورترین نقطه‌ای که امکان دارد پرتاب کرده و پس از نشستن وزن پرتاب بر روی بستر آب ، نخ اضافه را جمع کرده و چوب را موازی سطح آب رو به جلو نگه داشته و سپس چوب را به آرامی به یک سمت متمایل میکنیم با این حرکت وزن پرتاب به آرامی بر روی بستر حرکت میکند . اگر بستر صاف و یا گلی باشد وزن پرتاب به آرامی و متناوب حرکت می‌کند و چوب نیز به آرامی و متناوب حرکت میکند . اگر بستر ناهموار و یا دارای موانعی باشد وزن پرتاب به آنها برخورد کرده و باعث می‌شود وزن پرتاب گیر کرده و چوب به سختی حرکت نماید .

از شرایط محیط دیگری که می‌بایست در نظر گرفت ، عمق آب می‌باشد . بسته به شرایط آب و هوایی ، عمق مناسب ماهیگیری متفاوت می‌باشد ولی رنج مناسب برای صید ماهی کپور بین 4 متر تا 8 متر می‌باشد . برای یافتن عمق آب ، شناور نشان استفاده می‌شود . پس از سفت کردن نخ و چند مرتبه کشش چوب با آزاد نمودن نخ ، شناور به سطح آب می‌آید . با اندازه گرفتن متراژ نخ آزاد شده عمق آب تخمین زده می‌شود اما متراژ نخ را چگونه میتوان محاسبه نمود؟ در ابتدا می‌بایست فاصله فولی چرخ ماهیگیری را تا اولین حلقه چوب ماهیگیری اندازه گرفت سپس کلاج چرخ ماهیگیری را آزاد نموده و به آرامی نخ را از جلوی فولی تا حلقه کشیده و رها می‌کنیم . این حرکت تا زمانی که شناور به سطح آب برسد ادامه دارد . زمانی که شناور به سطح آب رسید تعداد دفعات کشش نخ متراژ نخ آزاد شده را مشخص میکند و عمق آب تخمین زده می‌شود .

تا اینجا آموختیم چگونه کف و عمق آب را پیدا کنیم . اما تکنیک اصلی ادقام این دو حرکت می‌باشد تا یک کف مناسب پیدا شود . یک مرتبه کف را مشخص می‌کنیم در صورتی که مناسب بود دوباره تکرار می‌کنیم و عمق قسمتهایی که مد نظر می‌باشد را مشخص می‌کنیم . در بعضی مواقع پیدا نمودن یک تپه در زیر آب یک برگ برنده می‌باشد برای یافتن یک تپه ، زمانی که وزن پرتاب در هنگام کشش گیر کرد عمق آب را اندازه گرفته و مجدد اقدام به جمع نمودن نخ و کشش مجدد می‌کنیم و زمانی که به سطح صاف رسیدیم عمق آب را اندازه میگیریم, در صورتیکه عمق آب نسبت به اندازه‌گیری قبلی کمتر بود ، مجدد اقدام به جمع نمودن نخ و کشش می‌کنیم در صورتی که عمق آب مجدد افزایش پیدا کرد آن منطقه یک تپه می‌باشد و بر روی تپه قرار داریم . این تکنیک بسیار آسان می‌باشد ولی نیاز به صرف زمان می‌باشد ولی نتیجه‌ای که به دست می‌آورید بسیار خوب می‌باشد .

Written by:

ورود

عضویت

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.