چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

چرخ ماهیگیری کپور

یکی از اصلی‌ترین وسایل مورد استفاده در ماهیگیری چرخ ماهیگیری می‌باشد . چرخهای حرفه‌ای ماهیگیری کپور در مواردی با چرخهای ماهیگیری دیگر سبکها تفاوت دارد ، که به چند تفاوت اصلی می‌پردازیم .

اولین تفاوت بارز آنها در اسپول ( محل قرار گرفتن نخ ماهیگیری ) می‌باشد . اسپول آنها بسیار بلند بوده و عمق کمی دارد . با این نوع طراحی هم متراز بالایی نخ در خود جای میدهند و هم هنگام باز شدن نخ از دور اسپول کمترین سایش را با بدنه اسپول داشته و در نتیجه باعث پرتاب بلند میشوند . این اسپول بلند نیاز به یک شفت بلند ( میله‌ای که اسپول را به چرخ‌دندهها متصل می‌کند ) دارد در نتیجه بدنه چرخهای ماهیگیری کپور بزرگتر از دیگر چرخها میباشد .

از دیگر تفاوت‌‌های اساسی میتوان به سیستم کلاج این چرخها اشاره نمود . سیستم کلاج در ماهیگیری کپور بسیار مورد استفاده میباشد بخصوص در زمان مبارزه با یک ماهی کپور درشت . با توجه به این موضوع که در برخی موارد نیاز به پرتاب بلند می‌باشد و همچنین ماهی کپور درشت بسیار زرنگ بوده و ممکن است نخ ماهیگیری را در زیر آب تشخیص دهد لذا میبایست از نخ با ضخامت کم استفاده نمود اما این امر در هنگام مبارزه با یک ماهی کپور درشت خطر پاره شدن نخ را به همراه خواهد داشت. ماهیگیران می‌توانند با استفاده از کلاج این مشکل را بر طرف نمایند . از طرفی ماهی کپور در ابتدا که به قلاب میفتد و احساس خطر میکند با شتاب بسیار بالا و قدرت زیاد اقدام به فرار میکند که این امر باعث میشود که یک شک ناگهانی به چوب و نخ ماهیگیری وارد آید و اگر کلاج چرخ در حدی باز نباشد که این شک را خنثی کند حتما نخ ماهیگیری پاره خواهد شد . بنابراین استفاده درست از کلاج بسیار مهم میباشد همان طور که توضیح داده شد کلاج چرخ در دو زمان کاربرد اساسی دارد ، هنگامی که چوب روی پایه است و در حالت انتظار می‌باشیم و در زمان مبارزه با ماهی کپور . در این دو حالت قدرت کلاج چرخ متفاوت میباشد و به همین دلیل یکی از مشکلات استفاده از کلاج در هنگام انتظار ( بخصوص برای مبتدیان ) زمانی است که ماهی به قلاب افتاده و ماهیگیر چوب را با شدت از روی پایه بر میدارد ؛ در این هنگام احتمال باز شدن مقدار زیادی نخ از روی اسپول و گره خوردن نخ وجود دارد و یا ماهیگیر به سرعت اقدام به جمع کردن نخ مینماید در صورتی که کلاج باز است و نخی دور اسپول پیچیده نمیشود و این امر باعث گرم شدن و نازک شدن نخ و در مواقعی پاره شدن آن میشود . از این رو برخی از شرکتهای تولید کننده چرخ ماهیگیری کپور اقدام به تولید چرخهایی با دو کلاج ( Baitrunner ) نموده‌اند که یک کلاج برای زمان انتظار و کلاج دوم برای زمان مبارزه با ماهی مورد استفاده قرار میگیرند و هر کدام از آنها جداگانه تنظیم می‌شوند. زمانی که ماهیگیر چوب ماهیگیری را برداشته و دسته چرخ را نیم دور می‌چرخاند کلاج اول قطع شده و کلاج دوم فعال میشود با این سیستم میتوان دو قدرت برای کلاج در نظر گرفت و دیگر مشکلات ذکر شده کاهش میابد .

از مشخصات یک چرخ ماهیگیری حرفه‌ای کپور میتوان به کلیپسی که در کنار اسپول چرخ قرار دارد اشاره نمود .که این کلیپس در این چرخها از جنس فلز بوده و کاربرد بسیاری در این سبک ماهیگیری ، در تکنیک کف یابی و طعمه میدانی دارد که در بخش تکنیکها به آن اشاره میشود .

یک نمونه چرخ دیگری که در ماهیگیری کپور استفاده میشود چرخی میباشد که با چوب SPOD در طعمه پاچی با موشک طعمه استفاده میشود . از مشخصات این چرخ میتوان به قدرت بالا و سرعت بالا در جمع نمودن نخ به دور اسپول اشاره نمود . در هنگام اجرای این تکنیک ، چوب و چرخ میبایست قدرت لازم برای جمع نمودن نخ و جدا نمودن موشک طعمه پاچی را از سطح آب داشته باشند . به همین دلیل چرخهایی با سرعت و قدرت بالا مورد استفاده قرار میگیرند .

Written by:

ورود

عضویت

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.