ماهی کپور

گونه‌های زیادی از ماهی کپور وجود دارد . آنها با هم بزرگترین خانواده ماهیان آب شیرین با نام Cyprinids را تشکیل داده و تقریبا در تمام مناطق دنیا یافت می‌شوند ولی در مناطق قطبی، جنوب آمریکا و استرالیا بطور طبیعی دیده نشده‌اند . به طور تقریب کلیه گونه‌های کپور دارای فلس بوده و فک همگی آنها فاقد دندان است، در عوض دارای استخوانهای خمیده‌ای در گلو هستند که به وسیله آن مقداری از غذای خود را آسیاب می‌کنند .

بطور کلی زیستگاه اصلی این گونه ماهیان ، نواحی دریای خزر بوده و برخی معتقدند که توسط سربازان رومی از آنجا به غرب ،دریای سیاه و رودخانه دانوب آورده شده‌اند .
کپور وحشی از حدود 400 سال قبل از میلاد در آسیا در حوضچه‌های ماهی نگهداری شده و از آن بعنوان غذا استفاده می‌شد . از آن زمان تاکنون، مزارع ماهی شرق اروپا با اصلاح نژاد این ماهی نمونه‌های جدیدی مثل کپور معمولی، کپور چرمی و کپور آیینه‌ای را بوجود آورده‌اند .

چندی نگذشت که ماهیگیران قلاب انداز به تواناییهای این ماهی بزرگ و زیبا پی برده و بویژه در هنگام به قلاب افتادن ماهی کپور، جنگی سرسختانه آغاز می‌گردد، به همین علت بیشتر مورد علاقه ماهیگیران ورزشی واقع گردید .

داشتن عمر 40 – 50 سال برای این ماهیها امر غیر عادی نبوده و مادام که زنده‌اند به رشد خود ادامه می‌دهند . سن ماهی را میتوان به سادگی از روی حلقه‌های موجود بر روی فلس آن، همانند تعیین سن درختان با توجه به حلقه‌های موجود در مقطع عرضی تنه درخت،تخمین زد .

ماهی کپور اساسا یک ماهی گرم آبی است آنها در زمستان به خواب زمستانی فرو می‌روند و قادر به تحمل تغییرات دما از 40 درجه تا نقطه انجماد می باشند .درجه حرارت مناسب تغذیه، 18 – 25 درجه سانتیگراد می‌باشد و در این دما به سرعت رشد می‌نمایند . کپورسایزهای کوچک در دمای 6 درجه سانتیگراد تغذیه را آغاز می‌نمایند . ماهی کپور سایز بالا در دمای 10 درجه شروع به تغذیه می‌نمایند .
ماهیان درشت زودتر از ماهیان کوچک تغذیه را متوقف میکنند . علامت بسیار آشکاری که نشانگر توقف کامل فعالیت تغذیه این ماههای مسن‌تر، قبل از آغاز مرحله خواب زمستانی باشد اینست که آب دریاچه نسبت به حالت آن در فصل گرم به طرز قابل ملاحظه‌ای رلال‌تر شده و دلالت بر آن دارد که ماهی‌های کپور عمل حفر کف دریاچه را جهت یافتن غذا، متوقف نموده‌اند.

 

تغذیه

کپور ماهیان کف گرد بوده و از کف دریاچه تغذیه می کنند بخش عمده غذای آن از دانه و ریشه گیاهان آبزی می‌باشد و همچنین از جلبک، لارو، حشرات، صدف و بسیاری دیگر از ارگانیزم‌ها تغذیه می‌کند . برای خوردن غذا دهان خود را کاملا باز کرده و مثل جارو برقی طعمه را می‌مکد و با بهم ریختن مواد ته نشسته از کف آب آنها را بهم زده و ابری از مواد ته نشین شده را به بالا میفرستد .

 

تولید مثل

کپور وحشی و معمولی در اواخر بهار و اوایل تابستان در زمانیکه درجه حرارت آب از 18 سانتیگراد تجاوز کند شروع به تخم‌ریزی می‌کند . تخم‌ها در نقاط کم عمق و مناطقی که پوشیده از علف هستند و در معرض تابش نور خورشیدند .به ساقه و برگ گیاهان زیر آب متصل‌اند . این تخم‌ها ظرف پنج تا هشت روز در حالی که همچنان به ساقه متصل‌اند بارور می‌شوند .

 

کپور وحشی

ماهی کپور وحشی

کپور وحشی ماهی است با سر بدون فلس و قوی که به کندی رشد می‌کند .بدن آن کوچکتر و کم حجم تر از کپور معمولی است و میانگین وزن آن به 3 کیلوگرم میرسد حداکثر وزن آن بندرت از 9 کیلوگرم تجاوز می‌کند .

 

کپور معمولی (سلطنتی)

ماهی کپور معمولی

این ماهی سنگین همراه با سایر افراد خانواده خودشان کپور آینه‌ای و چرمی نتیجه چند قرن تولید مثل انتخابی توسط دانشمندان است. این ماهی همچون کپور وحشی که از آن بوجود آمده است سری بدون فلس که با رنگ بدن متغیر دارد. وزن آن به 36 کیلوگرم و طولش به 1/5 متر نیز می‌رسد.

 

کپور آینه‌ای

ماهی کپور آینه‌ای

فلس اینگونه ماهیها، منحصر به نوار باریکی بر روی پشت و چندتایی در انتهای دم و آبشش

گردیدهاست . برخی از فلسها بزرگتر و درخشان‌تر گردیده و نور را منعکس مینمایند، از این رو این ماهیها، کپور آینه‌ای نامیده می‌شوند .

 

کپور چرمی

ماهی کپور چرمی

بدن کپور چرمی تقریباً فاقد فلس است و فلس‌های موجود روی بدن آن نیز بسیار بزرگ است نسل کپور معمولی در همه جای دنیا منتشر شده است.

 

 

کپور علفخوار

ماهی آمور

دهان گشاد ماهی علفخوار به نحو حیرت انگیزی برای خوردن گیاهان تکامل پیدا کرده است. اشتهای عظیم علفخواری این ماهی باعث انتشار آن در بسیاری از آبگیرها‌، کانال‌های آب در اروپا و امریکا شده است. سرعت رشد این ماهی بسیار زیاد و در آب‌های گرم وزن آن به 35 کیلوگرم می‌رسد.

 

کپور کروسی

ماهی کپور کاراس

این کپور کوچک بیشتر به خانواده ماهی حوض شبیه است تا کپور وحشی ولی با هر دو گونه تولید مثل می‌کند . وزن متوسط آن 300 گرم و حداکثر وزن آن به 2/5 کیلوگرم می‌رسد. همچنین قدرت تحمل شرایط مختلفی از جمله کم و زیاد شدن اکسیژن و درجه حرارت و انبوه گیاهان زیر آبی را داراست .

 

ماهی حوض

ماهی کپور کوی

این ماهی خانگی چند نسل پیش دوباره به طبیعت باز گردانده شد و زندگی وحشی و طبیعی خود را از سر گرفت وزن آن به 3 کیلوگرم نیز می‌رسد.

 

Written by:

ورود

عضویت

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.